C vitamīns

Kā noturēties uz enerģijas viļņa un mazināt miegainību

Gandrīz ikvienam pelēkā mākoņsega aiz loga rada pastiprinātu nogurumu un miegainību. Apkures sezona arī vēl nav sākusies, dzīvoklis ir neomulīgi drēgns, un tā vien gribas ar vilnas zeķēm kājās ieritināties zem siltas segas un gulēt, un gulēt. Vai mani piemeklējusi rudens depresija?

It kā ne. Garastāvoklis ir labs, ar darba pienākumiem tieku galā, arī bērni, atsākuši skolas gaitas, neslimo un ar aizrautību dodas savās ikdienas gaitās. Tikai es netieku vaļā no neizskaidrojama noguruma un enerģijas izsīkuma. Brīvdienās izkārtoju sev kārtīgu atpūtu – bērnus aizvedu uz laukiem pie omes, vīrs ar draugiem devās makšķerēt, un es beidzot varēju kārtīgi izgulēties.

Tomēr jaunās darba nedēļas pirmais rīts man nedeva cerēto enerģijas pieplūdumu, nogurums nebija atkāpies. Pasūdzējos darba kolēģēm, ka nekādi nevaru dabūt enerģijas uzrāvienu, ka moka miegainība un ir nepārvaramas grūtības koncentrēties darbam. Viena no viņām, spriežot pēc savas pieredzes, ieminējās, ka, iespējams, mani piemeklējis hronisks nogurums.

Kas tas tāds, pie sevis nodomāju un nolēmu pameklēt internetā, kādas pazīmes to raksturo. Izrādās, tā ir organisma aizsargreakcija pret spriedzi, stresu un dzīvi vāveres ritenī. Tādā veidā organisms ziņo par steidzamu nepieciešamību ievilkt elpu un ieturēt pauzi, jo tā spējas nav neierobežotas. Pretējā gadījumā nogurums var nopietni iedragāt veselību, jo no pastāvīgas spriedzes cieš centrālā nervu sistēma, endokrīnā, imūnā un gremošanas sistēma, veicinot apstākļus, kas rada risku arī nopietnāku slimību startam.

Izrādās, hroniska noguruma sindroms var skart ikvienu neatkarīgi no vecuma, lai gan biežāk no tā cieš sievietes vecumā no 40 līdz 50 gadiem. Man ir 42, viss sakrīt. Hroniska noguruma sindroma cēloņi vēl neesot pilnībā izprasti – to var veicināt gan vīrusu infekcija, gan psiholoģisks stress, gan dažādu faktoru kombinācija –, taču ir pierādīts, ka tikai ar “gultas režīmu” to nevar izārstēt. [1] Turklāt tā simptomi var parādīties pēkšņi un ilgt pat gadiem, saasināties fizisku vai garīgu aktivitāšu laikā. [2]

Sapratu, ka kaut kas ir jādara. Tāpēc zvanīju savai ģimenes ārstei, kura par manis pašas noteikto diagnozi nebija pārsteigta – mūsdienās no hroniska noguruma cieš daudzi. Viņas ieteikums bija C vitamīns uzreiz jaudīgā devā – 1000 mg dienā.  Iebildu, ka man no skābiem produktiem sāp kuņģis, skābe bojā zobus. Un saņēmu ieteikumu par konkrētu uztura bagātinātāju – bezskābes C vitamīnu. 

Pirms devos uz aptieku, papētīju internetā, kā C vitamīns var palīdzēt pret hronisku nogurumu, un atradu, ka tas ir ļoti būtisks daudzām organisma vielmaiņas sistēmām. Šis vitamīns ir vitāli nepieciešams virsnieru dziedzeriem, kas var nepietiekami funkcionēt cilvēkiem, kuri cieš no hroniska noguruma. Tas tiek uzskatīts arī par garastāvokli uzlabojošu vitamīnu, un tas veicina arī kolagēna sintēzi – jā, tāda paša veida kolagēna, ko izmanto injekcijās un par ko sievietes, lai izskatītos jaunākas, maksā milzu summas –, kas ir ļoti svarīgi kaulu, muskuļu un cīpslu veselībai. Bet cilvēka organisms pats to nespēj saražot. [3]

Jā, izskatās, ka man trūkst tieši šī vitamīna, un, ja tā padomā, es tiešām to sen neesmu papildus uzņēmusi, baidoties no iespējamām kuņģa sāpēm. Apjautājos kolēģēm, vai viņām ir zināms kāds bezskābes C vitamīns, un divas no viņām man uzreiz ieteica to pašu ārstes pieminēto LYL premium C, apgalvojot, ka no šī produkta nav bijušas problēmas ar kuņģi.

Turklāt viena no kolēģēm zināja stāstīt, ka tieši LYL premium C sastāvā ir arī bioflavonoīdi – rutīns, kvercetīns un hesperidīns –, kas ārstu uzmanības lokā parādījušies pēdējā gada laikā un ir ļoti nozīmīgi palīgi imunitātei tieši šajā, vīrusu, laikā. Bioflavonoīdus iesaka uzņemt kopā ar C vitamīnu, jo tie veicina šī vitamīna absorbciju un vielmaiņu, pie viena aizsargājot to no izjukšanas un oksidēšanās, kā arī palīdzot C vitamīnam uzkrāties organismā.

Kolēģe man parādīja rakstu, kurā bija apkopoti nozīmīgākie pētījumi par šiem bioflavonoīdiem tieši Covid-19 sakarā. Pēc 2020. gada jūnijā publicētiem vairāku pētījumu datiem bioflavonoīds kvercetīns tiek uzskatīts par spēcīgu, dabā sastopamu antioksidantu ar pretiekaisuma darbību, kas nodrošina sirds un asinsvadu aizsardzību. Rutīns ir viens no vispopulārākajiem bioflavonoīdiem, kas stiprina asins kapilāru sieniņas un mazina asinsvadu sieniņu caurlaidību, tam ir pozitīva ietekme uz centrālo nervu sistēmu un antidepresantiem līdzīga iedarbība uz smadzenēm. Savukārt 2020. gada nogalē publicēts pētījums apstiprina, ka arī bioflavonoīds hesperidīns, ko visā pasaulē lieto asinsvadu slimību ārstēšanai, korelē ar Covid-19 vīrusa infekciju – kopā ar C vitamīnu tas ir daudzsološs palīgs šī vīrusa profilaksei un ārstēšanai. [4]

LYL premiumC

Pēc šīs nelielās informatīvās izpētes devos uz aptieku pēc LYL premium C. Farmaceite man uzreiz iedeva silti oranžo kastīti un vēl piebilda, ka tieši šim C vitamīnam ir īpaši izstrādāta LYLsmart™ kapsulu tehnoloģija, kas nodrošina, ka C vitamīns kuņģī uzsūcas pakāpeniski visas dienas garumā jeb astoņās stundās. Viņa paskaidroja, ka šī lēnā absorbcija ļauj organismam C vitamīnu izmantot pilnvērtīgi, kā arī garantē uzņemto vitamīnu augstāko iedarbības efektivitāti. Turklāt, pateicoties kapsulas ilgstošai izšķīšanai, tiek novērsts kuņģa kairinājums un mazināta alerģiskas reakcijas iespējamība.

Iegādājusies LYL premium C, priecīgi devos mājup, pēkšņi atminoties sen lasīto, ka dažādos vēstures periodos tieši C vitamīns ticis uzskatīts teju par brīnumlīdzekli visu kaišu ārstēšanai. Ticiet vai ne, bet jau pēc pāris nedēļu C vitamīna lietošanas, protams, pārskatot arī ikdienas aktivitātes – gādājot par miega kvalitāti, izvairoties no stresa un pievēršoties regulārām pastaigām svaigā gaisā –, es jūtos daudz mundrāka, enerģija pakāpeniski atgriežas, un es esmu gatava izbaudīt rudeni visā tā krāšņumā!

Ja arī jūs nomoka neizskaidrojams spēku izsīkums, mazliet pamainiet darba un atpūtas režīmu, papildiniet to ar LYL premium C, lai ar pilnu jaudu varētu doties iekšā rudenī, izbaudīt tā bagātīgo krāsu paleti un ieelpot tā īpašo smaržu!

1) https://www.healthline.com/health/chronic-fatigue-syndrome

2) https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/chronic-fatigue-syndrome

3) https://www.mitchellmedicalgroup.com/blog/vitamin-c-chronic-fatigue/

4) https://jauns.lv/raksts/par-veselibu/484297-zinatne-atklaj-vitaminus-kandidatus-cinai-ar-nebeidzamo-virusu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *