Saule. Tā uzlabo garastāvokli, sniedz enerģiju un jūtami veicina labsajūtas hormona izdalīšanos. Tomēr ir viens «bet» – pēc uzturēšanās saulē mana āda ir kļuvusi sausa un savilkta, elastība un tvirtums zudis, turklāt klāt nākušas jaunas krunciņas. Kā, baudot vasaras priekus, saglabāt ādas veselību? Kā aizkavēt novecošanās procesu?
Skaidrs, ka mēs visi ar katru dienu kļūstam vecāki, un tieši tas pats notiek ar ādu. Tomēr, piekrīti, ikvienai no mums laiku pa laikam prātā iezogas doma, ko darīt, lai maksimāli paildzinātu burvīgo jaunības periodu un attālinātu nenovēršamos procesus.
Divus mēnešus biju saules staru lutināta – sākumā Grieķijā, pēc tam tepat Latvijā. Veroties spogulī, gribējās šausmās saķert galvu – vizuāli biju novecojusi par gadiem trim. Sevis kopšanā esmu aktīva, tāpēc pēc atbildēm uz jautājumiem devos pie savas kosmetoloģes dermatoloģes.
Pēc sejas ādas pārbaudes viņa man atgādināja vispārzināmās rekomendācijas – izvairīties no tiešiem saules stariem, stresa, pievērst uzmanību uzturam, lai tas būtu maksimāli sabalansēts, dzert vairāk šķidruma. Ārste īpaši uzsvēra, ka āda pēc saules ir ļoti jutīga, tāpēc gan vasarā, gan vasaras izskaņā tai jāvelta maksimālas rūpes. Tā kā ieteikumi man ir zināmi un es pat cenšos tos ievērot, nerimos un vēlējos saņemt vēl kādu viņas atziņu. Dermatoloģe ieteica konsultēties pie gastroenterologa, jo populārais teiciens, ka skaistums nāk no iekšām, esot absolūti pamatots.
Sacīts, darīts! Devos uz «GoodLife Clinic» pie man jau zināmā gastroenterologa Sabri Abdelmasī, lai šoreiz noskaidrotu, cik harmoniska ir mana kuņģa un zarnu trakta mikroflora. Dakteris laipni apstiprināja dermatoloģes teikto, izskaidrojot, ka mikrofloras sastāvs ietekmē ne tikai kuņģa un zarnu traktu, probiotikas jeb labās baktērijas tieši ietekmē cilvēka imūnsistēmu resnajā zarnā, kā rezultātā no tās izdalās citokīni (bioķīmiski savienojumi), kas savukārt, nonākot asinīs, cirkulē pa visu ķermeni, tādējādi ietekmējot arī citus orgānus.
Dakteris pastāstīja, ka jaunākajos pētījumos pierādīts, ka, piemēram, labā baktērija Lactobacillus plantarum mazina grumbiņas un uzlabo ādas elastību. Pētījums, kurā piedalījās 110 brīvprātīgie vecumā no 41 līdz 59 gadiem un kuriem bija sausa āda un grumbas, pierādīja, ka, lietojot probiotikas ar minēto baktēriju 12 nedēļas, ievērojami palielinājās ādas mitruma līmenis, samazinājās grumbu dziļums un uzlabojās ādas elastība (pirmie rezultāti tika fiksēti jau pēc divu nedēļu probiotiku lietošanas). Šis atklājums ir apstiprinājums tam, ka Lactobacillus plantarum cīnās pret ādas fotonovecošanos, ko izraisa apkārtējās vides ietekme, tostarp saules starojums. [1]
Protams, skaistumkopšanas industrija labi apzinās, cik daudz sievietes ir gatavas maksāt, lai izskatītos jaunākas. Tāpēc ir miljoniem «jaunības eliksīru» krēmu, serumu un sejas masku veidā, kas sola mazināt grumbas un novecošanās ietekmi. Zināmā mērā, protams tie arī palīdz, bet dr. Sabri Abdelmasī atgādina, ka svarīgi būtu, lai arī kuņģa un zarnu mikroflorā ir harmonija, un glābiņš no novecošanās procesa ir ne tikai rūpīga ādas kopšana, bet arī labo baktēriju sastāvs mūsu zarnās. Stress, neveselīga pārtika un alkohols kaitē ķermenim no iekšpuses, un agrāk vai vēlāk iekšējai ekosistēmai nodarītais kaitējums atspoguļojas uz ādas.
Pētījumi ir parādījuši, ka veselīgam zarnu mikrobiomam ir liela nozīme ķermeņa jaunības saglabāšanā – probiotikas var atjaunot skābas ādas pH līmeni, samazināt oksidatīvā stresa un fotonovecošanās ietekmi, uzlabot ādas barjeras funkciju un pat matu kvalitāti, jo veselīgās baktērijas zarnās ne tikai cīnās pret brīvajiem radikāļiem, kuru radītie bojājumi ādas šūnām ir viens no galvenajiem grumbu un vecuma plankumu cēloņiem, bet arī pasargā no toksīniem un oksidatīvā stresa, kas bojā ādu.
Ir arī pierādīts, ka probiotikas uzlabo sejas krāsu – tās palīdz absorbēt barības vielas no pārtikas, kas nozīmē, ka ādas šūnas saņem vairāk antioksidantu, vitamīnu un minerālvielu, kas nepieciešami, lai šūnas būtu veselas. [2]
Taujāts, kam jāpievērš uzmanība, iegādājoties probiotikas, dakteris Sabri Abdelmasī paskaidroja, ka ir svarīgi zināt, cik miljardu baktēriju un cik dažādu to sugu ir iekļauts produktā. Jo – jo vairāk, jo labāk. Kā arī ir būtiski, lai būtu pievienotas prebiotikas – tās dod iespēju baktērijām iedzīvoties un augt zarnu traktā. Tikpat nozīmīga uzmanība ir jāpievērš probiotiku kapsulas apvalkam, jo ne visiem aptiekā nopērkamajiem produktiem labās baktērijas kapsulās ir aizsargātas no agresīvās kuņģa pH vides, tādējādi tās nevar nokļūt zarnās – īstajā vietā, kur tām jāaktivizējas.
Kad ar visu šo informāciju devos uz aptieku, jautājot pēc probiotikām ar Lactobacillus plantarum, farmaceite norādīja uz farmācijas zīmola LYL love your life(R) probiotiku LYLBIOTIC sastāvu, jo tam ir vislielākais sugu skaits un, iespējams, ir arī šī baktērija.
Bingo! Patiešām, stilīgi zaļā kastīte ir manis meklētais. Vienā kapsulā LYLBIOTIC ir vismaz 28 miljardi to pašu aktīvo baktēriju, kas mīt cilvēka kuņģa un zarnu traktā, un tajā ir apvienotas 9 visvairāk pētītās baktēriju sugas, kas, kā apstiprināts pētījumos, veicina labvēlīgo baktēriju veidošanos, uzlabo gremošanu, palīdz nodrošināt normālu vielmaiņu, novērš aizcietējumu rašanos vai – tieši pretēji – ir iedarbīgs pret visu veidu caurejām. Turklāt inovatīvais kapsulas apvalks pasargā baktēriju kultūras no kuņģa skābes un garantē baktēriju aktivizāciju tikai pēc nokļūšanas zarnās. Un, kas ir īpaši svarīgi vasarā, LYLBIOTIC nav jāuzglabā ledusskapī, kapsulas var turēt līdz pat +25 °C siltumā.
Pamanīju, ka LYLBIOTIC ir pieejams 6 un 14 kapsulu iepakojumā, un man radās jautājums, cik daudz man tās nepieciešamas – cik ilgi kapsulas jālieto? Vēlreiz sazinājusies ar dakteri, noskaidroju, ka visu pētījumu rezultāti tiek uzrādīti pēc 2–3 mēnešu kursa.
Lietoju LYLBIOTIC apmēram mēnesi un varu apgalvot, ka probiotikas savu darbiņu dara izcili – ir jau manāmi pirmie rezultāti! Smalkās krunciņas ir izlīdzinājušās, «vārnu kājiņas» ap acīm samazinājušās, jūtu, ka āda kļuvusi elastīgāka un vairs nešķiet savilkta un sausa. LYLBIOTIC turpmāk būs mans sabiedrotais, lai es atkal varētu starot, baudīt mirkli un bezrūpīgi priecāties par dzīvi, vasaru un sauli!
Iegādājies LYLBIOTIC aptiekās un interneta aptiekās!
1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26428734/
2) https://balanceone.com/blogs/news/9-ways-that-probiotics-can-slow-the-aging-process