PAR IMUNITĀTI
AUGU EKSTRAKTI, VITAMĪNI, MINERĀLVIELAS
PAR IMUNITĀTI
AUGU EKSTRAKTI, VITAMĪNI, MINERĀLVIELAS
VESELĪBAI VĒRTĪGĀKIE AUGI
Ehinācija
Melnā plūškoka augļu ekstrakts
Aroniju augļu ekstrakts
Liepziedu ekstrakts
Rozmarīna lapu ekstrakts
Citronmētras ekstrakts
Ehinācijas ziedu ekstrakts ir dabisks imūnsistēmas stimulators un dabīgs antibiotiku aizvietotājs, kas stimulē leikocītu veidošanos, darbojas līdzīgi olbaltumvielai interferonam, nomāc vīrusu un citu intracelulāru parazītu reprodukciju, attīra limfatisko sistēmu, saīsina gripas un saaukstēšanās laiku, paaugstina tā pretošanās dažādiem vīrusiem. Ehinācijas preparāti darbojas imunomodelējoši, baktericīdi, pret vīrusiem, uzlabo audu mikrocirkulāciju, piemīt pretiekaisuma darbība, iedarbības ziņā pārspēj nesterioīdos preikaisuma līdzekļus, lieliski attīra asinis. Ehinācija labvēlīgi iedarbojas saindēšanas gadījumā, izvada no organisma indes un toksīnus.
- atbalsta un spēcina imūnsistēmu (antivīrusu, pretsēnīšu, pretbaktēriju iedarbība) – aktivizē fagocītus, stimulē fibroblastus, ceļ imunoglobulīnu līmeni un citas imunokompetentās šūnas, stimulē celulāro un humorālo imunitāti;
- piemīt antioksidatīvās īpašības;
- ehinācijas lietotājiem siekalās konstatē augstāku antibakteriālās vielas – siekalu imunoglobulīna A (sIgA) – līmeni;
- mazina saaukstēšanās risku, saīsina slimošanas laiku, atvieglo saaukstēšanās simptomus;
- piemīt spēcīga antioksidatīva iedarbība;
- nomierinoši un patīkami iedarbojas uz rīkles gļotādu, elpceļiem, balss saitēm, atvieglo kņudināšanu rīklē;
- sekmē elpceļu aizsardzības spējas;
- palīdz uzturēt urīnceļu veselību;
- veicina brūču dzīšanu;
- ir novērota pretaudzēju aktivitāte.
Ir klīniski pierādīta tā efektivitāte saaukstēšanās ārstēšanā. Tas ir spēcīgs dabīgais antioksidants. Palīdz ārstēt astmu, stiprina imunitāti, palīdz pret mainīgo gripas vīrusu, saaukstēšanos, bronhītu, plaušu karsoni, reimatismu, veicina asinsriti, palīdz aterosklerozes slimniekiem, tam piemīt nervus nomierinoša darbība. Kā antioksidants tas novērš aptaukošanos, sakārto zarnu darbību, novērš zarnu spazmas, nefrītu, nierakmeņu rašanos, šķīdina esošos nierakmeņus. Satur flavonoīdus, glikozīdu sambunigrīnu, ēterisko eļļu, holīnu, alkilamīnus, organiskās skābes, gļotvielas un miecvielas, C vitamīnu, karotīnu un organiskās skābes.
- palīdz ārstēt astmu;
- stiprina imunitāti;
- palīdz pret mainīgo gripas vīrusu, saaukstēšanos, bronhītu, plaušu karsoni, reimatismu;
- veicina asinsriti;
- palīdz aterosklerozes slimniekiem;
- piemīt nervus nomierinoša darbība;
- novērš aptuakošanos;
- sakārto zarnu darbību;
- novērš zarnu spazmas, nefrītu, nierakmeņu rašanos, šķīdina esošos nierakmeņus.
Viens no bagātākajiem antioksidantu avotiem dabā. Aroniju augļos ir maz cukura, daudz pektīnvielu, īpaši daudz P un C vitamīna, tās satur B2 un A vitamīnu, karotinoīdus, minerālvielas u. c. Īstens P vitamīna koncentrāts. Izmantojami par P vitamīna avotu astēnijas, mazasinības, hipovitaminozes sākumstadijas un aterosklerozes gadījumā kā organismu nostiprinošu līdzekli, ordinē tireotoksīkozes slimniekiem. Paplašina asinsvadus, nostiprina asinsvadu sieniņas un mazina to caurlaidību. Klīniskā pētījumā pierādīts, ka samazina galvassāpes, uzlabo miegu, paaugstina darbaspējas normalizē arteriālo asinsspiedienu.
- palīdz nostiprināt organismu astēnijas, mazasinības, hipovitaminozes sākumstadijas un aterosklerozes gadījumā;
- ordinē tireotoksīkozes slimniekiem;
- paplašina asinsvadus, nostiprina asinsvadu sieniņas un mazina to caurlaidību;
- samazina galvassāpes, uzlabo miegu, paaugstina darbaspējas normalizē arteriālo asinsspiedienu.
Liepziedu ekstraktu izmanto elpceļu saslimšanu gadījumos. Liepziedi stiprina organisma dabiskās aizsardzības spējas un imunitāti. Palīdz pret saaukstēšanos un gripu. Ieteicama gadījumā, ja ir iesnas un klepus. Liepu ziedi ir noderīgi elpceļu veselībai, relaksācijai – mentālai un fiziskai labsajūtai, veselīgam miegam, imūnsistēmai, piemīt antioksidatīvās īpašības. Liepu ziedi vienlaicīgi darbojas gan kā nomierinošs, gan kā stimulējošs līdzeklis, mazina galvassāpes, gremošanas traucējumus, caureju.
- labvēlīgi ietekmē imūnsistēmu un organisma aizsardzības spējas – mazina oksidatīvo stresu;
- mazina saaukstēšanās simptomus;
- mīkstina sausu klepu;
- novērš miega traucējumus, veicina veselīgu miegu;
- mazina spriedzi, nemieru un sekmē atslābināšanos;
- mazina asinsspiedienu, kura iemesls ir saspringta nervu sistēma;
- piemīt sviedrējošs un diurētisks efekts;
- atvieglo galvassāpes un migrēnu;
- mazina panikas lēkmes;
- aizsargā aknas;
- pretmikrobu un pretsēnīšu iedarbība;
- antidiabētiska iedarbība;
- mazina tauku uzsūkšanos – bloķē par tauku hidrolīzi atbildīgo enzīmu (aizkuņģa dziedzera lipāzes) darbību.
Rozmarīna lapu ekstrakts ir dabīgs pretsāpju līdzeklis, kas veiksmīgi cīnās ar dažādām locītavu, muskuļu, galvas, zobu, kakla un citām sāpēm. Vērtīgo vielu savienojumi, ko satur rozmarīns, padara šo augu par vienu no spēcīgākajiem antioksidantiem pasaulē. Antiseptiskās rozmarīna īpašības palīdz saaukstēšanās gadījumā, labi palīdz cīnīties ar gripu un vīrusiem. Uzlabo atmiņu un palielina koncentrēšanās spēju. Rozmarīna lapu ekstrakts uzlabo sirdsdarbību, samazina holesterīna un cukura līmeni asinīs, uzlabo asinsriti un aizsargā asinsvadus no aterosklerozes. Rozmarīnu arī iesaka pacientiem pēc ķirurģiskām operācijām, smagām slimībām, pārslodzēm, kā arī lai novērstu un aizkavētu smadzeņu asinsvadu bojājumus, insulta profilaksei un sirds veselībai.
- uzlabo elpošanas ceļu veselību;
- veicina gremošanas trakta darbību, veicina gremošanas sulu izdali;
- stimulē tauku pārstrādi organismā;
- novērš vēdera pūšanos;
- veicina organisma dabiskās aizsargspējas, jo piemīt antimikrobiāla iedarbība;
- neiroprotektīva iedarbība;
- antioksidanta iezīmes;
- antitrombolītiska iedarbība;
- veicina liekā šķidruma izvadi no organisma;
- antidiabētiska ietekme;
- palīdz justies mundrāk;
- uzlabo imunitāti, it sevišķi cilvēkiem, kuri ar uzturu neuzņem pietiekami daudz olbaltumvielu vai kuriem ir antioksidantu trūkums organismā.
Citronmētras ekstraktam ir pretbakteriālas un pretvīrusa īpašības. Tas ir efektīvs līdzeklis herpes novēršanai. Tiek lietots arī kā nomierinošs līdzeklis. Tas satur rozmarīnskābi ļoti lielos daudzumos, kas iedarbojas kā GABA transamināzes inhibitors, izraisot vieglu pretstresa iedarbību. sastāvā ir citrāls, geraniols, augsts askorbīnskābes un karotīna saturs, satur kofeīnskābi, oleanolskābi, tanīnu un C vitamīnu. Citronmētra noderīga kā nomierinošs līdzeklis. Lieto sirdsdarbības normalizēšanai, pret mazasinību, kolikām un saaukstēšanos, pret bezmiegu un galvassāpēm. Palīdz pret depresiju un vienlaicīgi gan nomierina, gan rada enerģiju.
- veicina nomierinošu stāvokli;
- palīdz normalizēt sirdsdarbību;
- palīdz pret mazasinību;
- mazina kolikas;
- palīdz pret saaukstēšanos;
- iedarbīgs līdzeklis cīņā ar bezmiegu un galvassāpēm;
- palīdz pret depresiju;
- vienlaicīgi gan nomierina, gan rada enerģiju.
Organisma veselībai
nepieciešamie vitamīni
C Vitamīns
A vitamīns
d3 vitamīns
B6, B9 jeb folijskābe
C vitamīns nostiprina imūnsistēmu, palīdz veidot un uzturēt gļotādu un kolagēnu, stiprina asinsvadu sieniņas. Vispārzināms ir fakts, ka papildu C vitamīna lietošana pat uz pusi var mazināt augšējo elpceļu iekaisuma ilgumu un smagumu, it sevišķi – cilvēkiem ar lielu fizisko slodzi un cilvēkiem, kuri pavada ilgu laiku zemā gaisa temperatūrā. C vitamīna piedevas var palīdzēt saīsināt arī iesnu ilgumu.
Izrādās, C vitamīna rezervēm viens no lielākajiem draudiem ir tieši UV starojums. Jā, tieši vasarā ir jāuzņem C vitamīna vairāk nekā jebkurā citā gadalaikā. Tā kā C vitamīns pastiprināti uzkrājas ādā, milzīgs tā daudzums iet bojā, cīnoties ar saules staru iedarbību.
- veicina imūnšūnu (neitrofilu, limfocītu, fagocītu) un antivielu aktivitāti;
- papildu lietošana samazina saaukstēšanās ilgumu;
- organismā mazina oksidatīvo stresu, kas ir risks sirds slimībām, infarktam, noteikta veida audzējiem un kataraktai;
- lielos daudzumos uzkrājas imūnšūnas – pasargājot sevi no pašu ražotajiem brīvajiem radikāļiem un pašiznīcināšanās;
- papildu lietošana pat uz pusi var mazināt augšējo elpceļu iekaisuma ilgumu un smagumu, it sevišķi cilvēkiem ar lielu fizisko slodzi (t. sk. maratona skrējējiem, slēpotājiem) un cilvēkiem, kuri pavada ilgu laiku zemā gaisa temperatūrā;
- ceļ interferona – vielas ar pretvīrusu iedarbību – līmeni;
- var mazināt alerģisko reakciju smagumu;
- lielpilsētās un rūpniecības rajonos dzīvojoši cilvēki, it īpaši bērni, kā arī smēķētāji, būs mazāk pakļauti svina uzkrāšanās riskam, ja organismā ir augsts C vitamīna līmenis – tas spēj bloķēt svina uzsūkšanos zarnās un izvadīt to no organisma ar urīnu;
- senioriem var atvieglot bronhīta vai bronhopneimonijas norisi;
- mazina bronhu sašaurināšanos pēc fiziskās slodzes; šim stāvoklim raksturīgs klepus, spiedoša sajūta krūtīs, sēkšana, arī pastiprināts nogurums pēc fiziskās slodzes;
- paātrina histamīna noārdīšanos asinīs – šī viela iesaistīta iekaisuma attīstībā.
Vitamīns ir vērtīgs:
- normālai vielmaiņai;
- samazina nogurumu un nespēku;
- ilgstoša papildu lietošana uzlabo vazodilatāciju (asinsvadu paplašināšanos) cilvēkiem ar koronāro sirds slimību, sastrēguma sirds mazspēju, normalizē holesterīna līmeni, mazina augstu asinsspiedienu, mazina koronārās sirds slimības risku veseliem un ar cukura diabētu slimiem cilvēkiem (500 mg/dienā);
- atjauno C vitamīna līmeni organismā estrogēnu saturošu hormonālo kontracepcijas līdzekļu un aspirīna lietotājiem.
To sauc arī par pretinfekciju vitamīnu. Tas visa gada garumā nepieciešams ādas un gļotādas (acu, elpošanas ceļu, kuņģa un zarnu trakta, urīntrakta) veselībai. Āda un gļotāda (elpceļu, gremošanas trakta un urīntrakta) ir pati pirmā aizsardzības līnija infekcijām. A vitamīna trūkums organismu padara uzņēmīgu pret elpošanas ceļu, acu, kuņģa un zarnu trakta, urīnceļu un ģenitālajām infekcijām, kā arī paildzina slimošanas norisi un smagumu, jo kavē normālu gļotādas atjaunošanos pēc izslimošanas.
- nepieciešams ādas un gļotādas (acu, elpošanas ceļu, kuņģa zarnu trakta, urīntrakta) veselībai;
- vajadzīgs imūnšūnu (galētājšūnu, makrofāgu, neitrofilu, T un B šūnu) normālai funkcionēšanai un antivielu radei;
- nepietiekamība mazina organisma pretošanās spējas elpceļu infekcijām;
- trūkums paildzina infekciju norisi un smagumu, jo kavē gļotādas atjaunošanos pēc slimošanas;
- nepietiekamība mazina organisma pretošanās spēju parazītiem;
- mērķtiecīga lietošana var mazināt iekaisuma procesu plaušās un bronhos.
Vitamīns ir vērtīgs:
- senioriem nepietiekams A vitamīna daudzums uzturā ir saistīts ar samazinātu kaulu minerālo blīvumu;
- A vitamīns kombinācijā ar dzelzi anēmiju mazina efektīvāk nekā viena atsevišķa dzelzs preparāta vai A vitamīna lietošana;
- nepieciešams cilmes šūnu pārveidei uz sarkanajām asins šūnām;
- izteikts vai ilgstošs deficīts rada kseroftalmiju – acs ābola sausumu, radzenē attīstās čūlas, rētošanās un aklums.
Vai zināji, ka mutes, acu, plaušu, kuņģa un zarnu trakta gļotāda un pat asaras satur ķīmiskas vielas, kas cīnās ar mikrobiem? Piemēram, siekalu un asaru sastāvā ir a- defensīns un histatīns jeb t.s. antimikrobiālie peptīdi, kuru izveide nav iespējama bez D vitamīna. D vitamīna līmenim ir pamatīga ietekme uz imunitāti, ne velti lielākā daļa imūnsistēmas šūnu satur D vitamīna uztvērējus. Ir atrasta saistība starp zemu D vitamīna līmeni organismā un paaugstinātu saslimšanu ar infekcijām. Cilvēki ar zemu D vitamīna līmeni (<30 ng/ml) daudz biežāk saslimst ar augšējo elpceļu slimībām. Zems D vitamīna līmenis saistīts arī ar augstāku gripas risku.
D vitamīns:
- svarīgs imūnsistēmas darbībai, jo aktivizē un pastiprina dažādu imūnšūnu darbību;
- antimikrobiālo vielu (alfa- un betadefensīna) izveidei siekalās, asarās un sviedros;
- zems D vitamīna līmenis (<30 ng/ml) saistīts ar gandrīz par 40 procentiem biežākām augšējo elpceļu saslimšanām;
- nepietiekams D vitamīna līmenis saistīts ar augstāku gripas risku;
- zems D vitamīna līmenis saistīts ar paaugstinātu autoimūno slimību risku (izkaisītā skleroze, 1. tipa cukura diabēts, reimatoīdais artrīts);
- D vitamīns ir efektīvs dažādu infekciju un iekaisuma reakciju apkarošanā.
Vitamīns ir vērtīgs:
- kaulu un zobu veselībai;
- muskuļu darbībai.
B6 vitamīns nepieciešams aminoskābju biosintēzei un vielmaiņai, kas ir izejviela tādām imūnsistēmas pamata olbaltumvielām kā citokīni un antivielas. Pētījumos norādīts: lai sasniegtu maksimālo labvēlīgo B6 ietekmi uz imūnsistēmu, tas jāuzņem mērenās papildu devās, jo megadevas panāks pretēju efektu. Arī B9 jeb folijskābes deficīts ietekmē imūno funkciju, jo tie nepieciešami DNA un RNA sintēzei.
B6 un B9:
- imūnsistēmas darbībai – veicina un spēcina imūnšūnu darbību;
- nepietiekamība kavē imūnšūnu veidošanos un aktivitāti;
- efektīvs elpceļu iekaisuma ārstēšanā;
Vitamīns ir vērtīgs:
- noguruma un nespēka mazināšanai;
- homocisteīna vielmaiņai;
- normālai asinsradei;
- normālām psiholoģiskajām funkcijām;
- enerģijas ieguves vielmaiņai;
- normālai nervu sistēmas darbībai;
- šūnu dalīšanās procesam;
- hormonu darbības regulācijai.
IMUNITĀTI VEIDOJOŠĀS
MINERĀLVIELAS, BEZ KURĀM
PAR IMUNITĀTI NAV RUNAS
Cinks aminoskābju helātu formā
Dzelzs (dr. paul lohmann®) aminoskābju helātu formā
Selēns aminoskābju helātu formā
Varš (dr. paul lohmann®) aminoskābju helātu formā
- imūnsistēmas darbībai – veicina vairāku imūnšūnu (B, T limfocītu, galētājšūnu u. c.) augšanu, nobriešanu un darbību;
- smags cinka deficīts masveidā samazina imūnšūnu aktivitāti un antivielu radi;
- antioksidants – sargā imūnšūnas no oksidatīvā stresa, darbojoties sinerģijā ar C vitamīnu;
- papildu cinka lietošana 24 stundu laikā pēc pirmo saaukstēšanās pazīmju parādīšanās var mazināt saaukstēšanās simptomus, smagumu un ilgumu;
- seniori pat ar nelielu cinka deficītu vairāk pakļauti vīrusu infekcijām un alerģiskām slimībām, kas koriģējams ar cinka papildu uzņemšanu;
- bērniem uztura papildināšana ar cinku var mazināt saslimšanu ar akūtām elpceļu infekcijām par 15 procentiem;
- trūkstot cinkam, ievainojumi dzīst lēni.
Cinks ir vērtīgs:
- normālai redzei;
- skābju un sārmu vielmaiņai;
- makroelementu (ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu) vielmaiņai;
- prāta funkcijām;
- kaulu veselībai;
- ādas, matu un nagu veselībai;
- auglībai un reprodukcijai;
- testosterona līmenim asinīs.
- imūnsistēmas darbībai: dzelzs deficīta – anēmijas – gadījumā pēc dzelzs papildu uzņemšanas uzlabojas šūnu imunitāte un mazinās infekciju biežums;
- dzelzs uzsūkšanos veicina C vitamīns.
Dzelzs ir vērtīgs:
- enerģijas ieguves vielmaiņai;
- sarkano asinsķermenīšu un hemoglobīna veidošanai;
- noguruma un nespēka mazināšanai;
- šūnu dalīšanās procesam;
- skābekļa transportēšanai organismā;
- prāta funkcijām.
- imūnsistēmas darbībai – selēna trūkums var mazināt imūnfunkciju, paaugstināt uzņēmību pret vīrusu saslimšanām un palielināt saslimstību ar vēzi;
- šūnu aizsardzībai pret brīvajiem radikāļiem – selēns ir organisma iekšējās antioksidantu sistēmas – glutationa peroksidāzes – un citu šūnu antioksidantu sastāvā.
Selēns ir vērtīgs:
- enerģijas vielmaiņai;
- saistaudu veselībai;
- spermatoģenēzei;
- matu un nagu veselībai;
- vairogdziedzera darbībai.
- imūnsistēmas darbībai: vara trūkums organismā izraisa neitropēniju – izteikti zemu neitrofilu (imūnšūnu) daudzumu organismā;
- nepietiekama vara daudzuma gadījumā tā papildu lietošana veicina B šūnu (imūnšūnu) veidošanos;
- šūnu aizsardzībai pret oksidatīvo stresu.
Varš ir vērtīgs:
- saistaudu veselībai;
- enerģijas ieguves vielmaiņai;
- nervu sistēmas darbībai;
- matu un ādas pigmentācijai;
- dzelzs transportēšanai organismā.