Kas ir ASTAKSANTĪNS?

Pasaulē dēvēts par “superantioksidantu”, “antioksidantu karali”, “antioksidantu nr.1, par ko jūs līdz šim nebūsiet dzirdējuši, bet kas jums noteikti būtu jālieto” un “brīnumlīdzekli pret itin visu, sākot no grumbām līdz pat demencei un vecuma izraisītam redzes zudumam”. Pētījumi liecina, ka ar astaksantīnupatiešām var cīnīties pret vairākām slimībām.

Kas ir ASTAKSANTĪNS?

Pasaulē dēvēts par “superantioksidantu”, “antioksidantu karali”, “antioksidantu nr.1, par ko jūs līdz šim nebūsiet dzirdējuši, bet kas jums noteikti būtu jālieto” un “brīnumlīdzekli pret itin visu, sākot no grumbām līdz pat demencei un vecuma izraisītam redzes zudumam”. Pētījumi liecina, ka ar astaksantīnupatiešām var cīnīties pret vairākām slimībām.

Kas ir astaksantīns?

Kā darbojas spēcīgākais un tīrākais dabā zināmais antioksidants?

Kā iegūts astaksantīns?

Kā izvēlēties astaksantīnu saturošus produktus?

Astaksantīna slava

Astaksantīna atklāšana

Astaksantīna priekšrocības

Astaksantīns ir viens no dabā zināmajiem spēcīgākajiem antioksidantiem. Visvairāk šīs unikālās vielas satur vienšūnu mikroaļģes Haematococcus pluvialis. Astaksantīna iegūšana no mikroaļģēm atzīta par videi vissaudzīgāko. Haematococcus pluvialis bagātīgi izstrādā astaksantīnu, jo tas ir veids, kā tās saglabāties cīņā ar milzīgo oksidatīvo stresu, pasargājot aļģu šūnu DNS no kaitīgā UV starojuma un brīvajiem radikāļiem. Astaksantīnu satur arī tie jūras iemītnieki, kas ēd šīs mikroaļģes (brīvē auguši laši, foreles, krili, garneles, vēži un krabji). Tieši šis pigments iekrāso minētos vēžveidīgos un zivis sārtos toņos.

Astaksantīns pieder pie karotinoīdu grupas un ir tuvs radinieks visiem zināmajiem beta-karotīniem un luteīnam. Kā jau karotinoīds, astaksantīns ir spēcīgs antioksidants un pasargā šūnas no bojājuma, ko izraisa nestabilās molekulas,– brīvie radikāļi. Tomēr pilnīgi pretēji  citiem karotinoīdiem, kas noteiktos apstākļos paši vai izraisīt brīvo radikāļu aktivitāti, astaksantīns ir absolūti tīrs antioksidants. Tas tikai un vienīgi aizsargā un nekad nedarbojas kā prooksidants.

Astaksantīns nodrošina spēcīgu dabisko aizsardzību pret brīvo radikāļu kaitējumu jeb t.s. oksidatīvo stresu.

No visām pretnovecošanās molekulāmtas ir visspēcīgākais brīvo radikāļu „ķērājs”– 65 reizes spēcīgāks par C vitamīnu, 14 reižu spēcīgāks par E vitamīnu, 54 reizes spēcīgāks par beta-karotīnu, 20–50 reižu spēcīgāks par sintētisko astaksantīnu.1

1. OXYGEN FREE RADICAL SCAVENGING ABILITIES OF VITAMINS C, E, b-CAROTENE, PYCNOGENOL, GRAPE SEED PROANTHOCYANIDIN EXTRACT AND ASTAXANTHINS IN VITRO. Debasis Bagchi, Ph.D. Pharmacy Sciences, Creighton University School of Health Sciences, June 2001

Astaksantīns neitralizē brīvos radikāļus gan šūnas membrānas hidrofilajā (ar ūdeni reaģējošajā), gan lipofilajā (ar taukiem reaģējošajā) membrānas zonā– pretēji lielākajai daļai citu antioksidantu, kas vai nu strādā membrānas iekšpusē (E vitamīns un beta-karotīns), vai ārpusē (C vitamīns). Šo darbību nodrošina astaksantīna unikālā struktūra – pateicoties polārajām grupām astaksantīna garās molekulas abos galos, tas spēj izvietoties gan šūnas membrānas iekšējā, gan ārējā slānī. Turklāt pretēji citiem antioksidantiem (C un E vitamīnam un beta-karotīnam) astaksantīns nekad nekļūst par prooksidantu jeb brīvo radikāļu veicinātājvielu.

Astaksantīnu var iegūt divējādi: kā dabas dāvātu velti dabiskā veidā un arī mākslīgi – ķīmiskas sintēzes rezultātā.

Dabiski iegūts astaksantīns no mikroaļģēm Haematococcus pluvialis.

Šim nolūkam aļģes tiek speciāli kultivētas. Kad aļģes tvertnēs ir izaugušas apmēram rieksta lielumā un ir skaistā sarkanā krāsā, tiek gatavots ekstrakts. LYL ASTAXANthin sastāvā esošais ekstrakts tiek iegūts ar efektīvāko no metodēm –unikālo un dabai draudzīgo DeepExtract™ ultraaugsta spiediena oglekļa dioksīda ekstrakcijas tehnoloģiju. Tas nozīmē vairākas lietas. Pirmkārt, ekstrakta iegūšanā netiek izmantoti nekādi ķīmiskie šķīdinātāji. Tas garantē 100% produkta tīrību. Otrkārt, bezskābekļa apstākļi un maigā temperatūra ekstrakta iegūšanas brīdī nosargā astaksantīna bioloģisko aktivitāti un nodrošina arī augstāku aktīvās vielas saturu.

Vidēji katra kapsula satur 4,4 mg astaksantīna un citas mikroaļģēs esošās vērtīgās dabas vielas. Visbeidzot šī tehnoloģija nodrošina, ka ekstrakta sastāvs ir nemainīgs neatkarīgi no izmaiņām dabā ekstrakta iegūšanas brīdī. Galaprodukts ir jūras karotinoīdu maisījums, kas satur koši sarkano astaksantīna ekstraktu oleorezīnu, kura sastāvā ir 90% astaksantīna un citi antioksidanti, tajā skaitā luteīns un karotīni. Šim ekstraktam klāt nav pilnīgi nekādu mākslīgu piemaisījumu un krāsvielu. Latvijā pieejamā LYL love your life® zīmola produkta astaksantīna LYLASTAXANthin izcelsme ir tieši šāda.

Izvēloties cita ražotāja produktu, jāuzmanās, lai aļģes nebūtu audzētas atklātās ūdenstilpnēs, jo tur tās apdraud gaisa piesārņojums un baseinā var nonākt liels daudzums svešķermeņu – putekļu, kukaiņu u. tml.

Lai gan jūras fauna un flora ir vērtīgākais astaksantīna avots, to var iegūt arī no Phaffia rauga. Diemžēl raugs satur aptuveni 40% astaksantīna, kas ir pusi mazāk nekā mikroaļģēs.

Mākslīgi iegūts astaksantīns.

Astaksantīnu var iegūt arī ķīmiskā sintēzē jeb iegūt t.s. sintētisko astaksantīnu. Nožēlojams ir fakts, ka likumdošana neparedz norādīt, kāda veida astaksantīnu – sintētisko vai dabisko – produkts satur. Vienīgais veids, kas var palīdzēt atšķirt dabisko astaksantīnu no sintētiskā, ir produkta cena. Mākslīgais astaksantīns maksā lētāk. Dabiskā un sintētiskā astaksantīna iedarbība būtiski atšķiras. Dabiskais astaksantīns no mikroaļģēm ir līdz pat 50 reizēm spēcīgāks par sintētisko. Uz efektīvo astaksantīna iedarbību norādīts tikai tajos pētījumos, kuros izmantots dabiskais astaksantīns.

Astaksantīna popularitātes vilnis sākās 2011. gadā.

Kopš tā laika, kad Opra Vinfrija (Oprah Winfrey) savā sarunu šovā kopā ar dermatologu un rakstnieku Nikolasu Perikonu (Nicholas Perricone) šo brīnumu darīja zināmu plašākai publikai, interese par astaksantīnu augusi neticamā ātrumā. Par brīnumlīdzekli to saucarī slavenības un profesionālās virsotnes sasnieguši sportisti.

Arvien vairāk slavenību atzīst, ka izskatās tik labi, pateicoties astaksantīnam. Supermodele Heidija Klūma (Heidi Klum) un aktrise Gvineta Paltrova (Gwyneth Paltrow) intervijās, grāmatās un blogos nekautrējas atklāt savu skaistuma noslēpumu – astaksantīnu, un cildināt tā ietekmi. Popzvaigzne Madonna apgalvo, ka tieši astaksantīns dod viņai spēku un enerģiju katru dienu vairākas stundas nodarboties sporta zālē.

Astaksantīnu jau kopš 1995.gada lieto olimpiskā Zviedrijas slēpošanas komanda. Arī triatlonists Tims Marrs nosaucis astaksantīnu par savu iecienītāko līdzekli profesionālu sniegumu uzlabošanā. Savukārt, maratonists Džonatans Liau uzskata, ka astaksantīns palīdz gūt labākus rezultātus par spīti vecumam, un ļauj atteikties no tādiem papildus uzturabagātinātājiem kā glikozamīns, jo rūpējas arī par locītavu veselību.

Lai arī kāds priekšstats ir ticis radīts, astaksantīns nav nekāds jaunatklājums.

Par to jau sen ir zināms lielā daļā Āzijas, tajā skaitā Japānā. Šis skaistuma un jaunības noslēpums astaksantīns bijis slēpts no pārējās pasaules, bet šajā reģionā ticis attīstīts un pilnveidots. Sievietes, atklājušas šī antioksidantu karaļa nozīmi, lieto to katru dienu gadiem ilgi. Āzijā iesaka astaksantīnu ikvienam, kam rūp ādas jaunības saglabāšana (bet ne tikai), jo pasaulē spēcīgākais antioksidants astaksantīns cīnās ar brīvajiem radikāļiem, pirms tie ar savu kaitīgo iedarbību sasniedz kolagēna slāni ādā. Kā zināms, kolagēns ir ārkārtīgi nepieciešams, ja gribam saglabāt ādu gludu un elastīgu.

Veselīga āda un līdz ar to ārējā izskata uzlabošanās ir tikai viens no būtiskajiem dabiskā astaksantīna devumiem, tomēr tas nebūt nav viss. Lai novērtētu astaksantīna lietošanas rezultātus, veikti zinātniski pētījumi. Rezultāti atklāj – šis antioksidants cilvēka organisma stāvokli ietekmē daudz vairāk, nekā sākotnēji ticis pieņemts.

Pētījumos noskaidrots, ka astaksantīns pozitīvi ietekmē ādas veselību un skaistumu, redzes un acu veselību, fizisko izturību un tauku vielmaiņas uzlabošanos, sirds un asinsvadu sistēmu, imūnfunkciju, smadzeņu darbību, kuņģa un zarnu trakta veselību, uzlabo atmiņu un prāta spējas, palīdz ārstēt neauglību stiprajam dzimumam, aptur vēža šūnu attīstību.

  • nodrošina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu;
  • palēnina UV starojuma izraisītu ādas novecošanos – veicina kolagēna veidošanos un aizsargā ādas fibroblastus, uzlabojot ādas mitrumu, elastību un mikrotekstūru, mazinot „vārnu”kājiņas, mitruma zudumu, pigmentācijas plankumus, ādas vēža risku;
  • veicina normālu nervu sistēmas darbību;
  • pasargājot smadzeņu audus, senioriem uzlabo prāta spējas un psihomotorās funkcijas, mazina aizmāršību;
  • Alcheimera slimības gadījumā asinīs mazina beta-amiloīdu, kas bloķē skābekļa piegādi smadzeņu audiem;
  • veicina normālas psiholoģiskās funkcijas;
  • veicina normālu imūnsistēmas darbību, t.sk. intensīvas fiziskas slodzes laikā un pēc tās;
  • hronisku slimību (astma, alerģija) gadījumā mazina pārāk augsto imūnsistēmas aktivitāti;
  • palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu;
  • saglabā sirds veselību un mazina infarkta risku, jo palīdz nodrošināt normālu homocisteīna vielmaiņu;
  • normalizē asins lipīdu rādītājus, jo mazina triglicerīdu un „sliktā” ZBL holesterīna līmeni un paaugstina „labā” ABL holesterīna līmeni, attālinot pangas veidošanos;
  • mazina trombozes risku, jo bloķē pangu destabilizējošu fermentu rašanos;
  • uzlabo fizisko izturību, jo veicina tauku kā izejvielas izmantošanu un mazina pienskābes izdalīšanos;
  • mazina anēmijas risku, jo veicina sarkano asinsķermenīšu normālu veidošanos;
  • mazina iekaisuma vielu izdalīšanos, tajā skaitā sistēmiskā iekaisuma marķiera C – reaktīvā proteīna līmeni;
  • uzlabo redzi, arī –neārstētu tuvredzību un tālredzību, mazina acu noguruma simptomus, uzlabo kapilāro asinsriti;
  • attālina visbiežāk izplatītās acu slimības –kataraktu, glaukomu un vecuma makulāro deģenerāciju;
  • mazinadatora lietotāja redzes sindroma simptomus;
  • diabēta pacientiem – mazina glikozes līmeni asinīs, insulīna rezistenci, vispārējos iekaisuma procesus organismā un oksidatīvo stresu, veicina aizkuņģa dziedzera spēju ražot insulīnu, mazina diabēta komplikāciju risku – nefropātijas, kataraktas, retinopātijas un sirds slimību attīstību;
  • mazina dažādu audzēju attīstību;
  • mazina tauku uzkrāšanos aknās;
  • cilvēkiem ar lieko svaru veicina iekšējo antioksidantu sistēmu darbaspējas;
  • nodrošina mitohondriju aizsardzību, jo mitohondriju iekšienē aizkavē taukskābju oksidēšanos;
  • nomāc NF-kB iekaisuma kaskādes aktivizēšanos, kas ir galvenais iemesls lielākajai daļai deģeneratīvo slimību;
  • veicina citu mūsu organismā esošo antioksidantu sistēmu darbību (sinerģētiķis) un aizsargā tos no pārāk ātras noārdīšanās.